Jdi na obsah Jdi na menu

O nás

Stanoviště v akátovém lesePočátek našeho včelaření se datuje do roku 2017, kdy jsme si pořídili 4 produkční včelstva a 10 oddělků. V současnosti se stav pohybuje okolo 140 včelstev, které máme umístěny na sedmi stanovištích v oblastech Dolního Poohří, Přírodního parku Džbán a CHKO České středohoří, v nadmořských výškách od 160 do 500 metrů. Včelaříme na rámkové míře Langstroth, která umožňuje jednodušší a šetrnější práci se včelstvem. Úly si z velké části vyrábíme sami, většinou ze smrkového a borového dřeva a neopatřujeme je žádným nátěrem. Nechceme včelky zbytečně zatěžovat další chemií.

 

20180418_02_04.jpg

V zootechnice chovu se snažíme omezovat dnes již překonanou, ale dotovanou sad tvrdou chemii na bázi amitrazu a fluvalinátu a upřednostňujeme sice pracnější i finančně náročnější, ale včelám šetrnější pravidelný monitoring varroázy s následným cíleným léčením pouze napadených včelstev pomocí organických kyselin. Dále snižujeme populaci kleštíka ve včelstvech tvorbou oddělků, odstraňováním trubčiny a rozmnožováním pouze odolných včelstev s podporou lokální prověřené genetiky. Velice důležitá je zvýšená hygiena praktikovaná častější obměnou díla. Bez opomenutí nesmí zůstat ani zimování včelstev na medu (je-li dobrá snůška), jelikož kvalitní plnohodnotnou stravou nasycená včela dokáže lépe odolávat infekčnímu tlaku než kolegyně nafutrovaná rafinovaným cukrem.

 

Včelaříme zcela bez EU a jiných dotací. Naše hlavní činnost je produkce medu, propolisu a oddělků. Pro ty si chováme volně spářené matky z plemeniva našich výběrových včelstev jehož základem je plemeno Buckfast.